Be a volunteer
06/12/2020
Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ‘Gönüllülük’ Seferberliği
Bakan Kasapoğlu’nun ilan ettiği “2019 Gönüllülük Yılı” kapsamında 22 Mart 2019’da 954 STK ve 100’ü aşkın yazılı, görsel ve sosyal medya temsilcileri ile İstanbul’da bulunan Üniversite Rektörlerinin katılımıyla bir lansman gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun gönüllülük faaliyetlerine daha fazla öne çıkarma adına ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde, ülkemizde gençlerle el ele gönüllülük hareketini zirveye çıkarmak için 2019 yılı; “Gönüllülük Yılı” ilan edildi.

Bakan Kasapoğlu’nun ilan ettiği  “2019 Gönüllülük Yılı” kapsamında 22 Mart 2019’da 954 STK ve 100’ü aşkın yazılı, görsel ve sosyal medya temsilcileri ile İstanbul’da bulunan Üniversite Rektörlerinin katılımıyla bir lansman gerçekleştirildi.

2019 Gönüllülük Yılı Lansman Programında 6 temel odaktan oluşan “2019 Gönüllülük Yılı Stratejisi” kamuoyuna açıklandı. İlgili Strateji Belgesi ışığında 2019 ve 2020 yıllarında Covid-19 pandemi koşullarında dahi ülke genelinde ses getiren çeşitli gönüllülük faaliyetleri ile politika hedefleri hayata geçirildi.

“Sen de gönül ver!” sloganıyla Türkiye’de gönüllülük kültürü yaygınlaşıyor

“Sen de gönül ver!” sloganıyla ülkede gönüllülük kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Genç Gönüllüler Platformu www.gencgonulluler.gov.tr, gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiriyor.

Eşitlik ve şeffaflık anlayışına dayanan ve üyelik esasına göre çalışan sitede gönüllü arayan kuruluşlar ilanlarını yayınlama imkânı bulurken, gönüllü olmak isteyenler de spor, kültür ve turizm, çevre, afet ve acil durum, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kategorileri altındaki bütün ilanlara aynı anda erişme ve parçası olma imkanına kavuşuyor.

Ayrıca, Genç Gönüllüler mobil uygulaması sayesinde gönüllü ilanlarını anında görerek, istenen ilana her yerden başvuru yapmak da mümkün. Kurulduğu günden bugüne 158 bin 642 kişi ve 2 bin 467 kurumun  üye olduğu sitede toplam 24 bin 185 ilan yayınlandı.

“Gönüllülük Çalışmaları Dersi” seçmeli ders olarak okutuluyor

Gönüllülük üzerine yapılan çalışmalar çerçevesinde YÖK Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında “Gönüllülük Çalışmaları Dersi” tüm üniversitelerde 2010-2021 Akademik Yılından itibaren seçmeli ders olarak okutuluyor.

Gönüllü gençler, “Yemeğini Paylaş” ve “Komşum” projelerinde bir araya geldi

Damla Gönüllülük Hareketi gönüllüleri, COVİD-19 salgını sürecinde Ankara’da “Yemeğini Paylaş” ve “Komşum” sosyal sorumluluk hareketi ile 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren toplam 1 milyon 142 bin 713 porsiyon sıcak yemeği ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Gıda güvenliği dikkate alınarak soğuk ve sıcak zincir bozulmadan süreç yürütülürken, süreçte, gıda mühendisleri ile birlikte çalışılıyor.

Fidan dikimi etkinliğine gönüllü gençler büyük ilgi gösterdi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içerisinde 11 Kasım 2019 tarihinde Guinness Rekorlar Kitabına aday 2 milyon  fidan dikimi etkinliği gönüllülerimizle birlikte gerçekleştirildi.

Gönüllülük Yılı çalışmaları kapsamında kamu kurumları ile işbirliği içerisinde ortak çalışmalar yürütülmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, YÖK Başkanlığı ve İstanbul’daki 5 (beş) üniversite ile (İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi) ile gönüllülük alanında “İş Birliği Protokolleri” imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü kapsamında ülke genelinde 141 gönüllülük faaliyeti gerçekleştirildi.

Gönüllülük politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü münasebetiyle 2019 Gönüllülük Anketi gerçekleştirilip rapor haline getirildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumuyla işbirliği içinde gönüllülük konulu fotoğraf yarışması gerçekleştirildi.

Gönüllülük çalışmaları çerçevesinde, 16-20 Temmuz 2019 Samsun’da ve 22-26 Temmuz 2019’da 900 Eğitim Koordinatörü ve Eğitim Sorumluları ile İstanbul’da gerçekleştirilen eğitimlerde, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünde gönüllülük faaliyetlerinden sorumlu personel tarafından “Gönüllülük” dersleri verildi.

Gönüllü gençler, sağlık çalışanları için 1 milyonun üzerinde maske ve siperlik üretti

Bakanlığımız Gençlik Merkezleri bünyesinde Genç Gönüllüler Platformu üzerinden yayınlanan ilanlar ile görev alan gönüllülerle birlikte 1 milyonun üzerinde maske ve siperlik yapımı gerçekleştirilmiş olup sağlık çalışanlarımıza ve toplumun çeşitli kesimlerine dağıtımları sağlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez binasında 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü çerçevesinde Bakanlığımızın gönüllülük faaliyetlerine katılan gençlere teşekkür mahiyetinde gönüllülük faaliyetlerinde kullanılacak çeşitli hediyeler takdim edildi.  Program, Covid-19 pandemi tedbirleri uyarınca sınırlı sayıda katılımla gerçekleştirildi.

Kaynak;

https://www.trbagimsizhaber.com/genclik-ve-spor-bakanligi-ndan-gonulluluk-seferberligi-11468
http://www.eskisehirdamlahaliyikama.com/index.asp?sec=3&newsid=163956
http://www.eskisehirinsaattemizligi.com/index.asp?sec=3&newsid=163956
http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=4&newsid=163956
https://www.mersinimecehaber.com/guncel/gonulluluk-seferberligi-h32499.html

OPINION
  • NEWSLETTER
  • Get The Latest News & Updates
LATEST
TWEETS
/icyf_official
  • 55 years ago